DÖRDÜNCÜ MAYMUN

4 Ocak 2013 Cuma

TAŞERON MASALI


Evvel zaman içinde memleketin birinde bir inşaat varmış, bu inşaata çalışan işçiler de varmış doğal olarak. Bir gün bu işçilerden birinin başına inşaattan taş düşmüş yarılmış.
“Aman” demişler işçilerin temsilcileri;
“Neden gerekli önlemler alınmadı?”
“Neden bu işçinin başında koruyucu kask yoktu?”, diye hesap sormak için işverenin kapısına dayanmışlar.
İşveren pek üzülmüş bu duruma;
 “Haklısınız gerekli önlemler alınmalıydı lakin ben masumum. Ben bu işi taşeron olarak almıştım, ama inşaatın çatı kısının işlemlerini başka bir taşerona devrettim. Taş da çatıdan düştüğüne göre ihmali olan o taşerondur, gidip ondan hesap sorun…”
Hemen o çatı katı taşeronuna gidip sormuşlar, “Bu taş niye düştü?” diye…
“Takdiri ilahi” demiş taşeron, “Lakin inanın ben bigünahım, ben çatı katı işlerinden sorumluyum, lakin buradaki demir aksamından sorumluyum, taş malzemeleri kısmını başka bir taşeron arkadaşa devrettim. Bakın eğer işçinin başında demir düşseydi zinhar hesap vermekten kaçmazdım. Siz gidip taşçı taşeronun yakasına yapışın…”
Koşa koşa taşçı taşerona gelmişler;
“Yahu bu ne iştir, senin sorumlu olduğun taşlardan biri bizim işçinin kafasını yardı, niye önlem almadın?”
“İşçinizin durumundan pek müteessir oldum, tez vakitte şifasına kavuşmasını yüce Mevla’dan niyaz ederim. Evet ben çatı katındaki taşlardan sorumlu taşeronum o doğru. Ancak sizin de takdir edeceğiniz gibi taş işçinizin başına zemin katta düşüyor, bakın buradayken düşmüş olsa amenna. Ama zemin katta düştüğüne göre benim mesuliyetimden çıkıyor. Zira zemin katın taşeronluğu başka bir kardeşimizin uhdesinde bulunuyor…”
Hemen o taşerona koşmuşlar;
“Hacı, bu ne iştir?” diye…
“Yüce rabbimim hikmetinden sual edilmez… Bu yer çekimi kanunu denen şeyi Newton namındaki kefere bulmuştur, zaten her türlü melanet onlardan gelmiyor mu? Taş da bu yüzden düşmüştür…”
“İyi de bu bölgenin sorumlu taşeronu sizmişsiniz…”
“El hak doğrudur, rabbimin bildiğini kuldan saklayacak değilim. Ama gelin görün ki benim mıntıkamda esnek çalışma kuralları uygulanmaktadır yani kafasına taş düşen kardeşimiz de bir nevi taşeron olmuş bulunmaktadır…”
“Yani netice?”
“Netice şu, bir taşeron olarak kendi kafasından kendi sorumlu olmaktadır tabii ki o da kafasını başka bir taşerona devretmediyse…”
Sorumlu bulunmuştu sonunda, gittiler kafası yarık işçiye;
“Suçlu senmişsin birader, bir kafana sahip çıkamamışsın !” diye hesap sordular.
Bu masalda burada bitmiiiiiş…
Gökten bir sürü taş düşmüş hepsi de bu milletin başına…

Hiç yorum yok: